רפואה סינית בסימן האביב

ברפואה סינית ישנה חשיבות לאורח החיים אותו אנו מאמצים לנו והוא נקבע עפ"י עונות השנה,כל עונה והמאפיינים שלה. על מנת שנוכל לשמור על גוף ונפש בריאים עלינו להשתדל ולעקוב אחר כללים אלה ככל הניתן. על עונת האביב נאמר בכתבים הסיניים: האביב הוא הזמן בו הנבט נובט מהאדמה ופורץ החוצה. עונה זו מסמלת את הלידה, והפריצה  החוצה" ("הקיסר הצהוב"). למעשה ניתן להבין כי מדובר בעונה עם מירב התנועתיות, הפוטנציאל והחיוניות מכל 4 עונות השנה.

מבחינת הפעילות הגופנית בה עוסק האדם נאמר כי כדי לשמור על הרמוניה עם אנרגיית הטבע ועל בריאות טובה, על האדם לקום מוקדם בבוקר וללכת לישון בלילה. בקומו השכם בבוקר,עליו לצעוד בחצר בצעדים גדולים ושמחים ולנשום את האוויר הצח.  על גופו לנוע בגמישות על מנת לאפשר לאנרגיית האביב לחדור לשרירים לאחר תקופת החורף, בה צומצמה התנועה למינימום האפשרי (פעם זה היה יותר נכון, היום אנחנו חיים בסביבה מלאכותית של תאורה, תזונה, תעבורה, שעות שינה ועוד ..)

מבחינה תזונתית

יש לשים לב למספר כלים מנחים שהרפואה הסינית ממליצה לנהוג על פיהם בכדי לחיות בהרמוניה עם  הטבע המשתנה מסבבינו: האביב נחשב לעונה שבה הערוץ האנרגטי של הכבד וכיס המרה הם הדומיננטים, איברים אלה עסוקים בעיקר בפירוק של רעלים המצטברים בגופינו, הרעלים יכולים להגיע מתזונה,תרופות,ואפילו מהאוויר אותו אנו נושמים. לכן בעונת האביב עלינו לצרוך בעיקר פירות וירקות ובעיקר אלו שצבעם ירוק, הצבע הירוק מעיד על רמות הכלורפילים הגבוהות המצויות בצמח ומכאן יכולתו לנקות רעלים.

אסכולות רבות סוברות שאת האביב יש לפתוח בפרק זמן של מס ימים עד כמה שבועות שבו התזונה תהיה מבוססת רק על מיצים ירקות ואורז מלא, מטרת התפריט היא להעצים את אפקט הניקוי של הכבד ואף להיפטר מעודפי שומן לא רצויים.

למעשה מדובר בתהליך המתקיים גם ביהדות כאשר פסח הוא הזמן לניקיון יסודי בכל הבית. הטעמים המומלצים לעונת האביב הם מתוק חריף וחמוץ (כל אלה במידה כמובן). לצורת ההכנה של המזון מומלץ לצרוך את המזון כמעט ללא התערבות מצידנו, ז"א שעליו להיות טרי ולא מבושל. אם זאת יש לשים לב כיוון שמזון לא מבושל יכול גם להחליש את מ.העיכול.  במקרה כזה ניתן לבשל את המזון  קלות,ע"י אידוי או הקפצה קצרה.תבלינים מומלצים לאביב יכללו בין היתר קימל,בזיליקום,שומר,שמיר,עירית,בצל ירוק,רוזמרין,ג'ינג'ר טרי ועלי דפנה. התפריט יכלול ברובו מזונות עשירים בכלורפילים כמו:שעועית מאש,סלרי,אצות,חסה,מלפפון,תרד,טופו,פטריות וסלק. יש להימנע ולהפחית ככל הניתן צריכת מזונות שומניים,מטוגנים,מעובדים ומזונות המכילים כימקלים. יש להגביל את צריכת המזון המלוח.

הכבד אחראי על ניקוי הפיזי אך לפי הרפואה הסינית הוא אחראי גם על הניקוי הרגשי. כשהאנרגיה של הכבד מתחילה לנוע עם תחילת האביב , אנחנו מתחילים להרגיש אנרגטיים ומלאי חיוניות יותר. כאשר הכל מתהל כשורה ונפש האדם מאוזנת זהו המקום האידאלי לשינוי וחידוש ,אולם לעיתים המעבר אינו חלק, ואז מתחזקת תחושת התקיעות.

אם האנרגיה הזו לא יכולה לצאת היא הופכת לכעס ותסכול. ואכן כאשר האדם אינו מאוזן אנו רואים כי בעונה הזו יש   תחושת תקיעות, חוסר רצון ויכולת לשנות.

מבחינה בריאותית ניתן יהיה לראות תופעות כמו אלרגיות והיחלשות של המע.החיסונית, מיגרנות וכאבי ראש,כאבי מחזור מוגברים,בעיות עיכול ואף דיכאון או דכדוך. עבורי האביב הוא העונה המרגשת מכולם. זהו הזמן בשנה שבו העולם כולו מתעורר לחיים והתנועה מורגשת בכל ולעיתים אפילו נכפית עלינו בכוח. האנרגיות שהיו עצורות ומכונסות בעונות הסתיו והחורף,מתהפכות והופכות לאנרגיה של לבלוב ופריחה. החיות מתעוררות משנת החורף שלהן,זרעים שנטמנו צומחים ומצמיחים פירות ופרחים והאדם נוהג בצורה דומה,העולם  סביבו מתעורר לחיים וכך גם הוא. התחלפות ההאנרגיה הזו זו שבאה לשיאה באביב מבשרת על שפע ההזדמנויות העומדות בפנינו, זהו הזמן לפרוץ החוצה ולהתחיל תהליכים,להביא למימוש רעיונות יצירתיים, זהו הזמן לצאת מדפוסי התנהגות ישנים ומזיקים אל עבר הרגלים חדשים ובריאים יותר. אני מאחל לכם בריאות ושמחה בחג האביב ! עד כאן המאמר שלי להפעם ואני מקווה שתשתמשו בעצות ובמתכונים לדוגמא שהכנו לכם כאן בבלוג: תזונה לפי עונות השנה אשמח לפגוש אותכם בטיפול הבא

בברכה,

גל בקי, מטפל בדיקור סיני ורפואה סינית.